Fotowoltaika w firmie i jej opłacalność

Opłacalność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja firmy, wielkość instalacji, koszty jej zakupu i instalacji oraz cena energii elektrycznej zakupywanej z sieci. Z reguły im większa instalacja, tym szybciej zwraca się jej koszt. Czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę waha się od kilku do kilkunastu lat, ale może być krótszy, jeśli firma korzysta z możliwości dofinansowania.

Istnieją różne rodzaje instalacji fotowoltaicznych, w tym panele umieszczane na dachu lub na gruncie, a także specjalne konstrukcje przemysłowe. Dostępne są również różne systemy zasilania awaryjnego, takie jak akumulatory, które pozwalają na magazynowanie nadwyżek energii i korzystanie z niej w razie braku dostępu do sieci elektroenergetycznej.

W Polsce istnieje wiele możliwości dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w firmach, w tym dotacje, preferencyjne kredyty i ulgi podatkowe. Warto sprawdzić, jakie opcje są dostępne w danej lokalizacji i jakie wymagania trzeba spełnić, aby skorzystać z tych środków.

Fotowoltaika w firmie może być również rozbudowywana w miarę potrzeb. Jeśli firma potrzebuje więcej energii lub chce jeszcze bardziej ograniczyć swoje rachunki za prąd, może dołożyć kolejne panele.

Jak w pełni wykorzystać instalację fotowoltaiczną?

Aby w pełni wykorzystać instalację fotowoltaiczną w firmie, należy zadbać o kilka ważnych kwestii:

  1. Optymalna lokalizacja i orientacja paneli: Aby instalacja była jak najbardziej efektywna, należy zadbać o to, aby panele były umieszczone w miejscu, gdzie otrzymują jak najwięcej promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem jest dach skierowany na południe lub południowy-zachód.
  2. Odpowiedni wybór mocy instalacji: Aby instalacja była w pełni wykorzystywana, należy dobrać ją tak, aby pokrywała zapotrzebowanie na energię firmy. Warto zatem zrobić dokładny bilans zużycia energii i wybrać instalację o odpowiedniej mocy.
  3. Magazynowanie nadwyżek energii: Jeśli instalacja produkuje więcej energii, niż jest potrzebna firmie, warto zainwestować w akumulatory lub inne systemy magazynowania, aby móc wykorzystać nadwyżki w innym czasie.
  4. Optymalizacja zużycia energii: Aby w pełni wykorzystać instalację fotowoltaiczną, warto również zadbać o optymalizację zużycia energii w firmie. Można to zrobić poprzez wymianę starej, nieefektywnej technologii na nowsze, bardziej energooszczędne rozwiązania oraz ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii, np. poprzez wyłączanie urządzeń, gdy ich nie używamy.
  5. Wsparcie techniczne i serwis: Aby instalacja działała sprawnie i efektywnie przez długi czas, należy zadbać o jej odpowiedni serwis i konserwację. Ważne jest również, aby mieć dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jakich producentów polecamy?

Firmy Solaredge i Fronius to światowi liderzy w produkcji i dystrybucji urządzeń i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Obie firmy oferują szeroki zakres produktów i usług, w tym wsparcie techniczne dla instalacji fotowoltaicznych.

Solaredge jest znanym producentem falowników, inwerterów i akumulatorów, a także systemów monitorowania i zarządzania energią. Firma posiada rozbudowaną sieć serwisową i wsparcia technicznego, oferującą pomoc w przypadku awarii lub pytań dotyczących jej produktów.

Fronius jest również znanym producentem falowników i inwerterów, a także rozwiązań do magazynowania energii. Firma oferuje szeroki zakres usług wsparcia technicznego, w tym serwis online, pomoc techniczną przez telefon oraz serwis na miejscu.

W Polsce obie firmy posiadają rozbudowaną sieć serwisową i wsparcia technicznego, umożliwiającą szybką i profesjonalną pomoc w przypadku problemów z instalacjami fotowoltaicznymi. Warto skontaktować się z nimi, jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia technicznego dla swojej instalacji fotowoltaicznej.

Ponadto, podejście Solaredge jest jej innowacyjne, co przekłada się na wysoką jakość i niezawodność oferowanych urządzeń.
Solaredge stawia również na rozwiązania proste w obsłudze i intuicyjne, co ułatwia korzystanie z instalacji fotowoltaicznych.

Przyszłość fotowoltaiki w polsce

Fotowoltaika ma ogromny potencjał w Polsce i jest uważana za jedno z najbardziej perspektywicznych rozwiązań dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. W ciągu ostatnich lat zainteresowanie fotowoltaiką wzrosło znacząco, a jej popularność będzie nadal rosnąć w przyszłości!


Korzyści z wykorzystania fotowoltaiki w firmie są ogromne. Po pierwsze, pozwala ona na oszczędności na rachunkach za prąd, ponieważ firma może produkować własną energię. Po drugie, fotowoltaika jest ekologiczna i pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Po trzecie, instalacja paneli słonecznych może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla klientów i partnerów biznesowych, którzy cenią sobie działania proekologiczne.

Fotowoltaika jest nowoczesnym i przyszłościowym rozwiązaniem dla firm, które chcą zadbać o środowisko i zmniejszyć koszty związane z produkcją energii elektrycznej. Jej instalacja jest prosta i szybka, a korzyści długoterminowe są ogromne. Warto rozważyć tę opcję dla swojej firmy.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne różnią się między sobą głównie sposobem wytwarzania oraz wydajnością.

Panele monokrystaliczne są wytwarzane z monokrystalicznego krzemu i charakteryzują się największą wydajnością spośród wszystkich rodzajów paneli. Są również najdroższe.

Panele polikrystaliczne są wytwarzane z polikrystalicznego krzemu i charakteryzują się niższą wydajnością niż panele monokrystaliczne, ale są tańsze w produkcji.

Panele amorficzne są wytwarzane z amorficznego krzemu i charakteryzują się jeszcze niższą wydajnością niż panele polikrystaliczne, ale są lepiej dostosowane do niskiego nasłonecznienia i mogą być cienkie i elastyczne. Są również tańsze w produkcji niż panele monokrystaliczne.

Wybór odpowiedniego rodzaju paneli zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz od warunków, w jakich instalacja będzie użytkowana. Dlatego w takich kwestiach należy skontaktować się z firmą montującą panele. Dzięki temu specjalista dobierze odpowiedni rodzaj paneli, optymalizując koszty i wydajność paneli.

Korzyści fotowoltaki w firmie

Instalacja fotowoltaiczna w firmie może przynieść wiele korzyści, w tym między innymi:
1. Oszczędności na rachunkach za prąd.
2. Poprawa wizerunku firmy.
3. Możliwość sprzedaży nadwyżek energii.
4. Zwiększenie niezależności energetycznej.

Jeśli chcesz skorzystać z wszystkich korzyści i przyczynić się do poprawy środowiska, rozważ instalację fotowoltaiki w swojej firmie.
Zadzwoń do nas już dziś i dowiedz się więcej o możliwościach dla Twojej firmy!